Jak rozvíjet stabilitu při lyžování?

Pomocí dvou konkrétních tipů si ukážeme, jak trénovat rovnováhu a dobrý postoj



zpět

2 konkrétní tipy na rozvoj vaší stability

Minulý článek nesl název „proč si na lyže dobře stoupnout“. Řešili jsme v něm, jak by takové dobré postavení mohlo vypadat, z čeho vychází a v čem je výhodné. No jo, ale jak to udělat, abychom na lyžích stáli dobře? V tomto článku na předchozí text navážeme a popíšeme si dva konkrétní tipy na to, jak stabilitu při lyžování rozvíjet.

Ve videu k tomuto článku vám tyto dva tipy ukážeme názorně.

VIDEO NALEZNETE ZDE

 

 

 

Tip č. 1 – Stoupněte si na špičky vázání

Najděte si rovinu, na které vám lyže nebudou nikam ujíždět. Vyzujte se z lyží a stoupněte si středem vašich lyžařských bot na špičky vašeho vázání (nebojte, když na něj nebudete skákat, vázání si určitě nepoškodíte). Není to jen tak, najít stabilitu, co? Pokud jste stabilitu našli a dokážete na špičkách vázání stát bez opory o hůlky, jistě nestojíte úplně vzpřímeně. Kotníky, kolena i kyčle jsou proporcionálně pokrčené právě tak, jak bylo zmíněno v předchozím článku. Střed těla je zpevněný a vy stojíte tak, abyste byli schopni pomocí drobných pohybů dolních končetin neustále vyvažovat.

Teď se do lyží zase zapněte a rozjeďte se. Zkuste mít při jízdě zpevněný střed těla stejně tak, jako při balancování na vázání. Vaše nohy tak mohou volně pracovat ve smyslu neustálého vyvažování, aniž by byla rozhozena horní polovina vašeho těla.

 

 

Tip č. 2 – Jízda s rozepnutými botami

Lyžařské boty jsou velmi pevné. To proto, aby se pohyby našeho těla co nejlépe přenesly do lyží a my je tak mohli dobře ovládat. Zároveň jsou lyžáky stavěné tak, aby poloha bérce vůči chodidlu ZHRUBA odpovídala poloze optimální (tedy abychom měli lehce pokrčené kotníky). To ovšem neznamená, že by se kotník v botě neměl vůbec hýbat – naopak.

Pojďte si to udělat trochu těžší a na svázání nohy lyžařskou botou se na chvíli nespoléhat. Rozepněte si úplně všechny přezky lyžáků, aby byla noha v botě co nejvíce volná. Tedy i horní pásek („booster“) musíte povolit. Divný co? :) Postavte se pěkně na celé chodidlo a vyzkoušejte, jak se kotník v botě může pohybovat (krčit, natahovat). Rozjeďte se a zkuste tyto pohyby vnímat při jízdě. Pevný, zároveň však pohyblivý kotník je základem pro to, abychom byli schopni udržet dobrou, vyváženou pozici. Trénujte tyto drobné pohyby a zkoušejte je následně aplikovat do vaší běžné jízdy (tentokrát již v zapnutých lyžákách).

© 2024 ProDemoteam.cz s.r.o.