SKIALPY / VYBAVENÍ / ZDÁNÍ NESMRTELNOSTI

Další střípek z potřebného vybavení pro skialpinismuszpět

SKIALPY / VYBAVENÍ / ZDÁNÍ NESMRTELNOSTI

Lyžařská sezona 2020 / 21 je opravdu velmi zvláštní zima a touha po klouzání se na sněhu je silnější, než se může na první pohled zdát. Lanovky nejezdí, jak se tedy na ten kopec dostanu? Odpověď je jednoduchá. Začnu skialpovat. Skočím do obchodu nebo na nějaký ten e-shop a koupím si výbavu. To je přece jednoduché. Lyže, vázko, boty, hole, nějaký to oblečení a hurá na kopec. 

 

Pozorný čtenář by jistě namítl, že v té výbavě něco chybí. 

 

Ano, má pravdu. Chybí tu lavinová výbava!

 

Tudle jsem seděl s jedním kamarádem, který je také z oboru. Prodává, půjčuje, vodí, zkrátka dělá to, čím se zabýváme i my. Po chvilce jsme se shodli na jednom vcelku drsném faktu. Skialpové vybavení je pro letošní rok v podstatě vyprodané a poměr prodaného skialpového a lavinového vybavení je 10:1 !!! Ano, obecně jsme se shodli na poměru, že na 10 skialpových setů se prodá 1 lavinová výbava. Zdá se vám to přiměřené? Mě osobně to děsí. Pokud vezmeme v potaz to, že například vcelku přístupné a hojně využívané výstupové cesty z Pece pod Sněžkou - Modrý důl, Obří důl nebo ze Špindlerova Mlýna - Dlouhý důl, Weberova cesta, Labský důl, jsou označené jako “lavinové území”, tak bych očekával, že se po lavinové výbavě doslova zapráší. V momentě, kdy plánuji sjezdy z krkonošských hřebenů, tak se na lavinový svah dostaneme velmi rychle. Můžete namítat, že si to lidi půjčují, ale s tím se nedá souhlasit. Z 98% jde půjčovna bez lavinového vybavení. Proč by si to také půjčovali, když s tím neumí zacházet, že? Nejčastější odpověď, když se ptám, zda budou potřebovat lavinovou výbavu je: půjdu jen po značce. Ale stačí kouknout do mapy a ejhle, i značky vedou lavinovým územím. Snažit se něco namítat je jako házet hrách na zeď, protože pokud není uživatel přesvědčen o potřebě takového vybavení, tak to skončí na dně batohu a vypnuté. Co by člověk dělal v momentě, kdy se do laviny dostane, těžko říct. Blbé je, že se do takové situace můžete dostat jak svým podceněním situace, tak naprosto nevinně, díky jinému návštěvníkovi hor, který něco uvolní a o pár desítek či set výškových metrů níž se to prožene údolím, ve kterém budete zrovna popíjet čaj a dávat si tatranku.

 

Ano, jsou to černé scénáře, ale zároveň krutá realita. Zasypanému v lavině po 18 minutách strmě klesá šance na přežití a dle informací HS (Horské služby) je finální účet takový, že přežije 50% z úplně zasypaných. Z toho je jasně zřejmé, že záchrana zasypaného je na zbylých členech skupiny, protože byť jsou členové HS (Horské služby) velmi rychlí, tak se stále teleportovat neumí a nějaký čas zabere, než se na místo lavinové události dostanou. Lavinové události nejsou příjemné téma, ale i nad takovými momenty se musíme zamýšlet, pokud se chceme pohybovat v zimních horách. Je vcelku jedno, jestli na lyžích, sněžnicích nebo pěšky.

 

Jaké máme tedy možnosti, abychom v případě nouze mohli pomoci sobě, nebo kamarádům?

 

  1. SVATÁ TROJICE: lavinový vyhledávač, lavinová sonda, lavinová lopata

  2. LAVINOVÝ AIRBAG: v případě aktivace pomůže, abyste zůstali co nejblíže povrchu laviny. Pokud se pohybujete v potenciálně nebezpečném terénu osamoceni, což byste rozhodně neměli, tak je airbag pravděpodobně jediná záchranná pomůcka, která může zajistit, abyste zůstali na živu.

 

Laviny jsou těžké téma a mnozí z vás si jakékoliv nebezpečí nepřipouští. Opak je pravdou a s měnícími se povětrnostními podmínkami bude stále těžší a těžší se rozhodnout, zda do lavinového terénu vstoupit či nikoliv. A je jedno, jestli výstup či sjezd.

 

Aktuální lavinovou předpověď naleznete na stránkách Horské služby (www.horskasluzba.cz) a to nejen pro Krkonoše, ale i pro ostatní pohoří kolem té naší kotliny. Naučte se jimi řídit. Při plánování túry do PROBLEMATICKÉHO - LAVINOVÉHO terénu se nebojte zavolat si na služebnu v dané oblasti a zeptat se na aktuální situaci, popřípadě ohlašte svůj záměr, se do takového terénu vydat.

 

Máte lavinovou výbavu a nevíte, co s ní? Vyzkoušeli jste si někdy někoho najít? Že ne? Nevadí, pojď si to vyzkoušet s námi. Uděláme si sněhový profil, naučíme vás používat lavinovou výbavu. Vyzkoušíte si záchranu kolegy z týmu, “pípákování”, sondování i vykopání. Ti nejodvážnější si můžou vyzkoušet, jaké to je být zasypaný ;-)

 

Chci lavinový kurz

 

Na stránkách HS je volně ke stažení brožura POZOR LAVINY, odkaz přikládám níže.

https://www.horskasluzba.cz/data/web/grafika/hajsman/pozor-laviny.pdf

 

popř. publikace: 

 

Lavina

http://www.horoknihy.cz/lawine-lavina

Počasí na horách

http://www.horoknihy.cz/pocasi-na-hora-ch

HORY A SNÍH 

http://www.horoknihy.cz/hory-a-snih


 

Roman Kubát

© 2023 ProDemoteam.cz s.r.o.