Fenomén SKIALP

Taky chcete začít Skialpovat? Či jste právě absolvovali první výšlap? A co takhle to vzít pořádně?



zpět

Fenomén SKIALP

Jdu na pásy. Jdeme na skialpy nebo jdeme šlapat. Zaslechli jste něco podobného a říkáte si, co tím chtěl básník říci? Pokusím se odpovědět. Pravděpodobně jste narazili na jednoho z těch bláznů, kteří lyže používají pro výstup na kopec, aby si pak dali alespoň jednu zaslouženou “lajnu” zpátky do údolí.

 

A jak to celé funguje a proč to vlastně dělají?

 

SKIALPY = POHYB

To je základní rovnice. “Skialpy” jsou vlastně zimní turistika, běhání, chůze a v pravém slova smyslu i lezení. To v naší kotlině nepraktikujeme, proto se dále budeme bavit spíše o “skitouringu” Skialpy nejsou pro každého. Ono to totiž “bolí”, ale za ten pocit po zdolání kopce to určitě stojí. Skialpinista se dostává na kopec bez vleku, tedy pomocí vlastních sil. V současné době jsou lehce identifikovatelné různé druhy skialpu. Velmi jednoduše je můžeme rozlišit. Napadají mě např. Skitouring, fitness skialp nebo big mountain a “Pražský” skialp. Jaký je mezi nimi rozdíl?

 

  1. skitouring - hezky pěšky z údolí na kopec a např. přes 2 údolí si dát nějakou tu “lajnu” a vrátit se na boudu či přespat na další.
  2. big mountain - lanovkou co nejvýše, šlápnout pár set výškových metrů a pak se soustředit především na nalezení dokonalého sjezdu.
  3. fitness skialp - velmi oblíbený ve ski resortech, kdy se pro výstup i sjezd používá sjezdovka či cesta. Takový skialpinismus uživateli nahrazuje běhání. Navíc tady máme přidanou hodnotu v podobě sjezdu.
  4. pražský skialp - lanovkou nahoru v nejdražším a nejstylovějším oblečení a na nejlehčích či “nejlepších” lyžích na trhu. Poté maximálně 2km po hřebenu na nejbližší boudu na kávu, dortík a prosecco. Udělat dokonalou selfie se skleničkou a poté zpět do centra. To vše ideálně když je modré nebe a na suché tričko. 

 

K tomu, abyste mohli provozovat skialpinismus (skialpy) potřebujete odpovídající vybavení. Lyže, vázání, stoupací pásy, lyžáky, teleskopické hole a vhodné oblečení. Vzhledem k tomu, že skialpy se provozují ve volném terénu, nezřídka kdy lavinovém, je nedílnou součástí i vybavení na záchranu z laviny. Nenechejme se ukolébat tím, že doma se mě válí výbavička na sjezdovky, tak hurá na skialp. Tak to bohužel nefunguje. A proč? Vybavení na skialpy je velmi rozdílné oproti sjezdovkám. 

 

Pojďme si vše trochu přiblížit.

 

Lyže jsou vyrobené z lehčených materiálů, přičemž se výrobci snaží dát lyži co nejlepší vlastnosti do sjezdu při co nejmenší hmotnosti na výstup. Vázání jsou pohyblivá. Různě otočná či posuvná tak, abychom vázání mohli nastavit na výstup. Stoupací pásy, které jsou nalepené na skluznici nás zase drží i na poměrně strmém kopci, abychom neodjeli dolů do údolí. Dopředu kloužou, dozadu nás nepustí. Samostatná kapitola je obuv, která nám poskytuje potřebný pohyb v kloubu a dostatečnou míru pohodlí. Ideálně bez puchýřů. Skialpinistické boty jsou kombinací maximálního pohybu v kloubu, důležitého pro výstup, a optimální tuhosti, kterou zase po přepnutí oceníme při sjezdu. 

 

Oblečení? Skialpy jsou olympiádou ve svlékání a oblékání popř. v nalezení té nejlepší kombinace spodního prádla, izolační vrstvy a hard shellu, který nás izoluje od vlivů počasí. Co uživatel, to jiná termoregulace, proto chvilku trvá, než si každý najde to své.

 

Další důležitou a neodmyslitelnou kapitolou je lavinová výbava, která je v momentě opuštění sjezdovky nezbytná a je to jediné, co může v případě laviny pomoci. Ale to si necháme na další povídání, ve kterém si rozebereme a detailněji přiblížíme veškeré vybavení.

 

Roman Kubát

© 2024 ProDemoteam.cz s.r.o.